FORSKNING: Bærekraftig liv

Hvorfor er bærekraftig liv så vanskelig? Dette spørsmålet stilte forbruksforsker Anna Schytte Sigaard ved SIFO seg i sitt doktorgradsarbeid. Prosjektet ble omtalt i A-magasinet 19. juni 2026 i artikkelen Derfor kaster vi klærne.

Bakgrunnen for forskningsprosjektet ved OsloMet og Forbruksforskningsinstituttet SIFO var at tekstilproduksjonen har økt betydelig de siste 20 årene. Veksten er nesten utelukkende på grunn av syntetiske fibre. Oljebaserte fibre representerer over to tredjedeler av alle materialer som brukes i tekstiler, kan vi lese på prosjektsiden hos oslomet.no.

Et av de viktigste miljøproblemene til tekstiler er de store mengdene av avfall som skapes. Forskningsprosjektet fulgte 28 husstander i løpet av seks måneder. I de første intervjuene mente deltagerne at de levde bærekraftig og kastet lite klær. Resultatet var likevel at deltagerne kvittet seg med 550 kilo klær til sammen. 3556 tekstiler skulle av en eller annen grunn "ut av huset" fra de 28 husstandene av forskjellige typer i Oslo, Vestfold og Salten.

I prosjektet fant Anna Schytte Sigaard ut at fysiske skader, særlig nupper, var en av hovedgrunnene til kast av klær. Blandingsprodukter eller stoffer med syntetiske fibre ser fort slitte ut. Hull, løse sømmer, endring i fargen eller lukt var også vanlige årsaker. Når klærne ikke oppleves freshe lenger, blir de kastet.

"Kun 3,3 prosent av tekstilene som husholdningene skulle kvitte seg med, var reparert før de ble kastet eller gitt bort", ifølge artikkelen i A-magasinet.

En annen grunn til at klærne kommer opp til vurdering, er at en farge ikke er riktig lenger, og at man endrer stil. Dårlig passform er også en vanlig grunn til å levere fra seg klær. Grunnen kan ganske enkelt være at klærne blir for små.

- Jeg sitter igjen med mye materialkunnskap, sier forskeren Anna Schytte Sigaard til A-magasinet. Hun vet nå hva hun ikke bør kjøpe fordi det fort ser slitt ut. Det er blandingsprodukter eller stoffer med syntetiske fibre.

Forskningsprosjektet viser dermed at årsaken til den økte mengden av kleskjøp og avfall, er veldig billige, syntetiske varer. Se Tekstilavfall: klærnes vei fra skapet til søpla.

Se også prosjektsiden for "Wasted Textiles" hos oslomet.no.




(Oppdatert 13.07.2026. Opprinnelig skrevet 13.07.2026)

 

Del lenke til denne artikkelen med ditt nettverk

Knappene åpner et vindu der du kan se hva du deler, og du kan legge til egen tekst om du ønsker det.